Co warto wiedzieć o domowej pielęgnacji zwierząt?

Prawidłowa pielęgnacja zwierząt to coś więcej niż fryzury i kokardki – to istotny element ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia naszych podopiecznych. Regularna pielęgnacja zwierzęcia pozwala wcześnie zauważyć stany chorobowe, co w rzeczywistości pozwoli na szybkie rozpoczęcie i bardziej skuteczne leczenie. Ponadto taka interakcja między właścicielem a zwierzakiem wpływa bardzo pozytywnie na łączącą ich więź.
Niezależenie od tego czy decydujemy się na domową pielęgnację, czy wizyty u profesjonalistów warto pamiętać, aby podstawowe zabiegi pielęgnacyjne stały się jednym z elementów szkolenia już od najwcześniejszych lat, a nawet miesięcy życia zwierzaka. Jest to szczególnie ważne w przypadku obcinania pazurów i czyszczeniu uszu, które wymagają od zwierzaka stania bez wiercenia się i szarpania. Przyzwyczajanie do takich zabiegów pozwoli zwierzakowi spokojniej przejść proces pielęgnacji, a nawet czerpać z niego przyjemność.
Oto krótki opis podstawowej pielęgnacji zwierząt i jej zalety.

Szczotkowanie
Wszyscy chcemy dobrze wyglądać i dbamy o swoje włosy. Tak samo ważne jest regularne szczotkowanie futra naszych zwierząt. Takie szczotkowanie usuwa zabrudzenia, łupież i martwe włosy z Twojego pupila, a u kociąt i kotów może również zmniejszyć liczbę spożywanej przez nich sierści. Zapobiega również splątaniu i kołtunieniu się, co może powodować ból i infekcje. Szczotkowanie stymuluje wydzielanie naturalnych olei w futrze zwierzaka, które następnie rozprowadzają się na sierści i pozostawiają ją błyszczącą.
W sklepach zoologicznych dostępny jest szeroki wybór szczotek i grzebieni. Warto jednak przed kupnem sprawdzić jaki rodzaj narzędzia będzie najlepszy dla rodzaju sierści i rozmiarów naszego zwierzaka, aby szczotkowanie było wygodne i skuteczne.
Częstotliwość szczotkowania zależy od długości włosa (długowłose częściej), pory roku (linienie) i naszego czasu. Podczas szczotkowania można dokładnie zbadać skórę naszego zwierzaka – znaleźć kleszcze, pchły, łysiny czy suche łaty. Łatwiej też będzie wyczuć bolące miejsca czy obrzęki.

Kąpiel
Nie ma ściśle określonego kalendarza kąpieli. Należy jednak pamiętać, że zbyt częsta kąpiel może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie naszego zwierzaka, ponieważ usuwa naturalne oleje ze skóry. Powoduje to powstawanie suchych, swędzących łat, które po zadrapaniu mogą powodować infekcje. Ponadto należy pamiętać o wyborze odpowiednich kosmetyków – do rodzaju sierści, wieku czy specjalnych potrzeb pupila (suchość skóry czy pchły). Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie mogą być to szampony czy odżywki przeznaczone dla ludzi.
Podczas kąpieli należy unikać podrażnienia oczu szamponem. Jest to też dobra okazja do sprawdzenia zwierzaka – czy nie ma kleszczy, pcheł czy ran. Szczególną uwagę powinno zwrócić się na uszy, brzuch i szyję.

Przycinanie paznokci
Jeżeli nie jesteś pewny czy potrafisz to prawidłowo zrobić – nie rób – zaprowadź zwierzaka do weterynarza lub groomera. W pazurach przebiegają nerwy i naczynia krwionośne. Zbyt krótkie obcięcie pazura będzie powodowało dyskomfort, ból i krwawienie. Nie można jednak zaniedbać obcinania pazurów. Zbyt długie pazury mogą powodować bóle stawów. Alternatywą do przycinania pazurów cążkami są szlifierki do pazurów.

Warto wygospodarować kilka minut na pielęgnację zwierzaka. Pamiętajmy, że czas spędzony razem i poświęcona mu uwaga są dla naszego pupila bardzo ważne. Jeżeli przy okazji takich zabiegów płynie wiele dodatkowych korzyści? To czemu nie!

Mgr inż. Aleksandra Szary-Dąbrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *