Profilaktyka przeciwpasożytnicza małych zwierząt.

Profilaktyka przeciwpasożytnicza małych zwierząt.

Odrobaczanie psów i kotów jest bardzo ważnym aspektem dbania o zdrowie naszych pupili. Zwalczanie inwazji pasożytniczych chroni również nasze zdrowie, właścicieli czworonogów, ponieważ istnieją pasożyty, które są patogenne zarówno dla ludzi jak i zwierząt.
Pasożyty wewnętrzne należą taksonomicznie do różnych gromad, rodzin, rodzajów i gatunków. Wyróżnia się wśród nich: tasiemce, nicienie, przywry, pierwotniaki. Mają różne cykle rozwojowe, różnych żywicieli pośrednich i ostatecznych. Dlatego też nie istnieje jeden lek, który podany jednokrotnie skutecznie zwalcza każdą inwazję pasożytniczą. Zawsze w przypadku wystąpienia objawów żołądkowo-jelitowych tj. biegunka, wymioty, krew w kale należy wykonać badanie kału. Objawy równie niepokojące, które mogą świadczyć o zakażeniu są: wychudzenie, zła kondycja okrywy włosowej, anemia, kaszel. Jednocześnie należy pamiętać, że zwierzę nie musi mieć żadnych objawów choroby lub jedynym objawem mogą być przemijające rozwolnienia/biegunki.
Co z profilaktycznym badaniem kału/odrobaczaniem, jeśli zwierzę nie ma niepokojących objawów ze strony układu pokarmowego?
Zgodnie z zaleceniami Europejskiej Rady ds. Parazytoz Zwierząt Towarzyszących ESCCAP
zaleca się regularne odrobaczanie psów i kotów lub regularne badanie kału. Zwierzęta podzielono na grupy ryzyka- psy na 4 grupy, koty 2.

Psy:
  • Grupa 1

Niebiegające swobodnie, nie mające kontaktu z innymi psami – należy odrobaczać 1-2 razy do roku (nicienie i tasiemce) lub wykonać badanie kału

  • Grupa 2

Psy mające kontakt z obcymi psami – należy odrobaczać 4 razy do roku (nicienie i tasiemce) lub wykonać badania kału

  • Grupa 3

Psy mające kontakt z obcymi psami i psy polujące – należy odrobaczać przeciwko tasiemcom 12 razy do roku, 4 razy do roku przeciwko nicieniom lub badać kał

  • Grupa 4

Psy biegające swobodnie, bez nadzoru lub zjadające padlinę/odchody innych psów – należy odrobaczać 12 razy do roku (nicienie i tasiemce) lub badać kał

Jeśli nie jesteśmy w stanie określić grupy ryzyka, badanie kału lub odrobaczanie powinno być wykonywanie przynajmniej 4 razy do roku.

 

Koty:
  • Koty niewychodzące, zjadanie gryzoni mało prawdopodobne – odrobaczanie lub badanie kału 1-2 razy do roku
  • Koty wychodzące, prawdopodobne zjadanie gryzoni – odrobaczanie lub badanie kału 4 razy do roku

Badanie kału pozawala nam zidentyfikować pasożyty i odpowiednio dobrać skuteczny schemat leczenia.
Najczęściej wykonywanym badaniem kału jest flotacja, która opiera się na zasadzie, że ciężar właściwy większości jaj pasożytów (oraz niektórych larw) wynosi od 1,05 do 1,20 a więc mają one mniejszą gęstość niż roztwory flotacyjne. W efekcie jaja pasożytów (oraz niektóre larwy) wypływają na powierzchnię roztworu flotacyjnego.
Należy pamiętać o tym, że aby badanie kału było jak najbardziej wiarygodne, należy odpowiednio pobrać próbki do badania i odpowiednio je przechowywać. Jaja pasożytów są wydalane z kałem okresowo, zależnie od cyklu rozwoju danego pasożyta. Oznacza to, że nie w każdych odchodach znajdziemy ślad inwazji.
Ważne jest, aby próbki były zbierane z kliku dni, aby zwiększyć szansę na odnalezienie jaj w badaniu.
Równie ważnym aspektem jest przechowywanie próbek kału. Kał powinien pozostać wilgotny. Ważne jest aby, szczególnie w przypadku kotów, nie pobierać kału z dużą ilością ściółki, która pochłania wilgoć. Kał do badania należy przechowywać w niskich temp. (lodówka), ale nie można doprowadzić do zamrożenia próbek, aby jaja pasożytów nie uległy zniszczeniu.
Każda próbka powinna być wielkości co najmniej orzecha laskowego, do badania potrzebne jest 3-5 gramów kału, mniejsze próbki w przypadku badania parazytologicznego mogą skutkować wynikiem fałszywie ujemnym!
Jeśli zwierzę ma ostrą biegunkę, zabierz kał ze sobą na wizytę. Pojedyncza próbka kału biegunkowego może posłużyć do wykluczenia inwazji Giardia intestinalis za pomocą testu paskowego.

 

Autor: Lek. Wet. Agata Grzych

Źródło:
http://www.esccap.pl/category/zagadnienia/zasady-odrobaczania/
https://magwet.pl/wpd/24663,jak-badac-kal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *