Psy

Psy

Nasze kochane i wierne czworonogi – psy, to udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznana przez jednych za podgatunek wilka, a przez drugich za odrębny gatunek. Z tego też powodu pojawiło się wiele różnic w wykształconych teoriach i analizach zachowania.

Od czasu udomowienia psa powstało wiele ras znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Na skutek manipulacji, dokonywanych na przestrzeni lat przez człowieka, wytworzyło się niestety u psów wiele wad rozwojowych. W obecnych czasach dysponujemy znacznie większą wiedzą dotyczącą wrodzonych predyspozycji rasowych psów. Uczulamy właścicieli, aby wybierając daną rasę byli przygotowani na niektóre problemy oraz by poddawali swoich pupili wszelkiej profilaktyce, tak aby uniknąć jak najwięcej problemów w przyszłości.

Jeśli zastanawiacie się więc Państwo jaki pies będzie idealnym nowym członkiem Waszej rodziny, zapraszamy do nas. Opowiemy o zaletach i wadach danej rasy, o ryzyku ewentualnych chorób oraz możliwej profilaktyce. Możemy również przedstawić Państwu charakterystykę behawioralną danej rasy i pomóc Wam w podjęciu decyzji, biorąc pod uwagę różne specyficzne zachowania, tak aby nie byli Państwo potem zaskoczeni lub rozczarowani.

Czy wiecie, że:

Węch jest dla psa najważniejszym zmysłem. Już jako ślepe szczenię zaczyna się on nim posługiwać. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym oni przebywali. Proces oswajania młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisku odzież przepojoną zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies sam podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży.

Zmysł wzroku nie ma dla psa znaczenia dopóki nie rozpracuje on tego co widzi węchem lub słuchem. Wzrok psa jest słabszy niż człowieka. Objawia się to mniejszą zdolnością postrzegania przedmiotów czy też osób nieruchomych, a także brakiem widzenia obiektów dwuwymiarowych. Pies dobrze za to radzi sobie w słabym świetle ponieważ wspomaga się wtedy zmysłem węchu i słuchu. Rasa psa determinuje się nie tylko siłą wzroku lecz także zmysłem węchu, słuchu oraz dotyku.

Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek. Słyszą one dźwięki o częstotliwości i tonacji dla nas niesłyszalnej i mają znacznie większy zasięg słuchu. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały ból u psów. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Układając psa należy do niego mówić cicho, ponieważ zakrzyczany czworonóg może z czasem przestać zwracać uwagę na głos swego pana. To właśnie odpowiednią modulacją głosu właściciel może skutecznie wpływać na psa.

Kiedy mówimy o zmysłach psa na pierwszy plan wysuwa się oczywiście zmysł powonienia oraz słuchu. Zmysł dotyku przez długi czas był uważany za mało istotny w życiu psów. Jednak odgrywa on istotną rolę w procesie porozumiewania się oraz socjalizacji ponieważ dotyk człowieka i kontakt fizyczny z matką w okresie szczenięcym kształtują mózg psa a tym samym wpływają na jego psychikę i przyszłe zachowania.

Zmysł dotyku odbierany jest przez psa całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy), które znajdują się nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc. Odczuwanie i rozpoznawanie smaku u psów zależy od ilości i jakości posiadanych kubków smakowych. Zlokalizowane są one przede wszystkim na języku oraz w niewielkiej ilości na podniebieniu i w tylnej części jamy ustnej. Zmysł smaku u psów współgra silnie ze zmysłem węchu.

Ile lat ma mój pies?

Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia. W 3 – 4 tygodniu następuje wyrzynanie się zębów mlecznych, a w 4 – 5 miesiącu rozpoczyna się wymiana zębów mlecznych, która kończy się około 6 miesiąca życia. Następnie kolejne partie zębów ulegają naturalnemu starciu.  U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10 – 12 roku życia następuje już wypadanie zębów. Nasz najstarszy psi pacjent miał 25 lat i ostały mu się jedynie kły! Najbardziej nas zawsze ciekawi porównanie wieku psa do naszego ludzkiego wieku. Według prof. Kazimierza Ściesińskiego zestawienie porównawcze wieku psa w stosunku do człowieka przedstawia się następująco:

PIES

CZŁOWIEK

PIES

CZŁOWIEK

PIES

CZŁOWIEK

6m-cy

10 lat

6 lat

40 lat

14 lat

72 lata

10m-cy

14 lat

7 lat

44 lata

15 lat

76 lat

12m-cy

15 lat

8 lat

48 lat

16 lat

80 lat

18m-cy

20 lat

9 lat

52 lata

17 lat

84 lata

2 lata

24 lata

10 lat

56 lat

18 lat

88 lat

3 lata

28 lat

11 lat

60 lat

19 lat

92 lat

4 lata

32 lata

12 lat

64 lata

20 lat

96 lat

5 lat

36 lat

13 lat

68 lat

21 lat

100 lat

Natomiast niemiecki uczony H. G. Niemandem podaje bardziej ogólne porównanie wieku psa z człowiekiem. Pierwszy rok życia psa w przełożeniu na życie człowieka to 14 lat. Drugi rok życia psa to 7 lat życia człowieka – czyli 2- letni pies to odpowiednik wiekowo 21 – latka, a każdy następny rok życia psa stanowi 5 lat życia człowieka.

W naszej przychodni zajmujemy się pieskami w każdym wieku. Spotkacie u nas Państwo psiego pediatrę, który cierpliwie będzie rozwiewał wszelkie troski oraz pomoże w prowadzeniu maleństwa tak by zdrowo się rozwijało. Ale spotkacie też u nas psiego geriatrę, który wytrwale będzie z Państwem rozwiązywał różnorakie problemy oraz pomagał ulżyć w coraz to nowych bolączkach. W tym przypadku naszym celem jest dobrostan naszych czworonożnych staruszków, czyli leczenie paliatywne, nie za wszelką cenę. Dopóty leczymy i wspomagamy dopóki nasz czworonożny przyjaciel ma możliwość życia w komforcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *